Zapachowy relaks

Zapachowy relaks

W naszym nosie znajduje się od 5 do 20 milionów receptorów, które przekazują do mózgu informacje o zapachach. Te informacje kierowane są do obszarów związanych z odczuwaniem emocji. Dlatego mówimy, że „czujemy zapach”. Dlatego właśnie aromaty – owocowe, ziołowe czy kwiatowe – nie tylko pachną, ale również działają relaksująco, pobudzająco czy nawet usypiająco.

Są takie chwile, kiedy czujemy się zmęczeni, zestresowani i wyczerpani. Wtedy z pomocą może przyjść relaksacja. Jest kilka bardzo prostych i sprawdzonych sposobów na odprężenie. Czasem wystarczy wstawić do wazonu pięknie pachnące kwiaty, wziąć aromatyczną kąpiel, zapalić świecę zapachową czy rozgrzać w kominku zapachowym olejek eteryczny – i już czujemy się po prostu lepiej.

 

Jaki zapach wybrać?

Taki, który odpowiada nam najbardziej, ponieważ zapach związany jest z naszą podświadomością i emocjami.

Zdecydowana większość naturalnych olejków eterycznych ma dobroczynny wpływ na naszą psychikę, ale niektóre, np. lawenda, jałowiec, mięta melisa, majeranek działają uspokajająco; inne, jak cytryna, geranium, grejpfrut – przeciwdepresyjnie. Spora grupa olejków działa odprężająco i przeciwdepresyjnie, np. jaśmin, róża, mandarynka, limetka czy bergamotka.

Jak zrelaksować się w domu?

 1. Przewietrz pokój.
 2. Do górnej części kominka zapachowego włóż kawałek wosku z naturalnymi olejkami zapachowymi.
 3. Do dolnej części wstaw zapaloną świeczkę (bezzapachowy tealight).
 4. Połóż się wygodnie i zacznij odczuwać zapach.

W krótkim czasie zauważysz, że negatywne emocje ustępują, a pojawiają się pozytywne myśli i znika nerwowe napięcie mięśni.

 

Obsługa klienta
Odwiedź nas
 • DH Klimczok, I piętro
  Bielsko-Biała
  ul. Cyniarska 11
  pn.-pt. 1000–1800
  so. 1000–1700
  tel. +48 663 981 420